Trek Khilkording 2025

Meditační trek do kláštera Khilkording

30. 3. – 19. 4. 2025

Nastal čas vydat se na cestu.

Dlouhé cesty a poutě byly ve všech dobách a kulturách zdrojem vnitřní očisty, sebepoznání a rozvinutí náhledu na život. Stará indiánská moudrost praví, že nejdelší cesta, kterou člověk v životě urazí, vede z hlavy do srdce.

Oblast HImaláje je místem, kde se člověk může snadno dotýkat zároveň země i nebes. Není potřeba kvůli tomu vystupovat na nejvyšší hory světa. Stačí vypravit se do míst, která toto propojení umožní obnovit.

Zvu vás na společnou pouť krajem Šerpů oblastí Pikey Peak do nepálského buddhistického kláštera Khilkording. Cesta tam i zpět a hlavně doba strávená v klášteře jsou prostředkem k hlubokému propojení se svou vlastní vnitřní podstatou, její rozpoznání, pochopení a rozvinutí.

Jádrem meditačního treku je bytí se sebou samým v přítomnosti ostatních lidí, které se odehrává v přírodě nezasažené lidskou činností a v klášteře, jehož genius loci zvnitřnění dále prohloubí. V tichu, které pouť provází, je možné zaslechnout hlas svého vnitřního vedení a začít navazovat kontakt se svou hlubokou niternou podstatou.

Je velmi vhodně si pro tuto pouť stanovit záměr, se kterým na cestu vstupujete. Ten bude po celou cestu bodem, ke kterému se bude navracet pozornost. To umožní poutníkovi dostávat odpovědi i na otázky, které vyvstanou jako velmi důležité a přitom v době stanovení záměru ještě v mysli vůbec nefigurovaly. Jedním z hlavních úkolů průvodce na pouti je právě připomínání záměru cesty / poutě a navracení pozornosti k němu.

Pokud si vás cesta duše zavolá, setkáme se v úterý 17. září 2024 v 18,00 ve Vyškově na adrese Mánesova 388/20. Na tomto setkání zazní vše podstatné ohledně organizace cesty, nákupu letenek a dalších nezbytností. Případné dotazy je dobré připravit si předem, aby nic nezapadlo a vše zodpověditelné bylo zodpovězeno.

PRAKTICKÉ INFO

Spaní
v Káthmándú v hotelu ve dvoulůžkových pokojích, na treku na luxusních matracích v prostorných stanech po dvou lidech nebo v lodžiích – jednoduchých stavbách s dvoulůžkovými pokoji.

Strava
zajištěna 3x denně – teplé výživné jídlo z místních zdrojů. Pokud potřebujete jídlo častěji, je dobré vzít si na cestu své oblíbené kousky, po cestě je navíc možné si koupit různé místní potraviny (většinou trvanlivé) v místních krámkohospodách.

Hygiena
v Káthmándú je na každém pokoji koupelna. V průběhu treku jsou možnosti omezené, po příchodu do kláštera šerpové postaví tzv. indickou sprchu.

Pobyt v klášteře
Pobyt v klášteře obnáší každodenní meditace doprovázené dalšími prvky duchovní práce (khora, cvičení …). Místo samo i jeho širší okolí zve k hlubokému zklidnění a sestupu do vlastních hlubin, kde jedině lze nalézt odpovědi na zásadní otázky svého života. Celý proces je pak umocněný setkáním s lámou a přímým předáním buddhistické nauky.

Náročnost
Denně se půjde 10 – 13 km nalehko, většinu vybavení ponesou šerpové. Obvykle se budeme pohybovat nadmořské výšce okolo 3000 m.n.m. Je proto nutné být v dobré fyzické kondici. Pokud máte výraznější zdravotní problémy, je nutné stav prokonzultovat a zvážit jeho možný vliv na průběh treku.

Počasí
V Káthmándú teploty 10 až 25 °C, v horách 5 – 20 °C, obvykle polojasno až oblačno, můžeme se setkat i s deštěm nebo bouřkou

 

ITINERÁŘ

30. 3. odlet

31. 3. přílet do Káthmándú, adaptace na Nepál, večerní výstup na Swoyambhu

1. 4. prohlídka Káthmándú, chrámový komplex Bouddhanath, chrámová hora Swoyambhu

2. 4. celodenní přejezd do Dhap Bazaar (2800 m.n.m.)

3. 4. 4 hodinový přechod do Japre, zde přenocování (2800 m.n.m.)

4. 4. přechod do Bulbule (3300 m.n.m.), přenocování v lodgi

5. 4. přechod do base campu pod Pikey Peakem (3640 m.n.m.), přenocování v lodgi

6. 4. časný ranní výstup na vrchol Pikey Peak (4065 m.n.m.) s ranní meditací při východu slunce, po snídani přechod do Khilkordingu

7. – 13. 4. pobyt v klášteře, meditace a další prvky duchovní praxe, setkání s lamou, krátké treky po okolí kláštera

14. 4. odchod z kláštera, přesun do Ripal, zde přespání v lodgi

15. 4. celodenní přesun do Káthmándú

16. 4. prohlídka Káthmándú, návštěva chrámů a starého města

17. 4. odlet

Rozpočet poutníka:

Letenka 25 – 30 tis. CZK

Trek 800 USD / 1050 USD

Sherpa Hotel v Káthmándú: noc 50 USD single, 40 USD double

Lektorné, průvodcovné, organizovné – 20.000,- Kč.

Předběžný zájem:

15 + 12 =